Adobe Flash Player czym zastąpić?
Flash do 2020 roku był najpopularniejszą wtyczką umożliwiającą oglądanie wideo w sieci. Wszelkie dostępne aplikacje, filmiki, gry przeglądarkowe, multimedia były oparte na tym programie. Funkcjonowanie użytkownika w sieci wymagało posiadania tej wtyczki. Właściwie każdy miał ją zainstalowana na swoim komputerze. Jak zastąpić Flash Player firmy Adobe?
Monitor gamingowy i do pracy – jaki wybrać?
Niegdyś bardzo popularny
Flash Player był multimedialną wtyczką do każdej przeglądarki internetowej. Pełnił funkcję odtwarzacza animacji. Jego głównym zadaniem było uruchamianie plików Shockwave Flash Object SWF, jako maszyna wirtualna mógł wykorzystać tego rodzaju pliki do odtwarzania animacji i różnych multimediów. Narzędzie to stworzyła firma Adobe wraz z oprogramowaniem firm osób trzecich. Wtyczka Adobe Flash Player była najpopularniejszym elementem sieci internetowej w każdym komputerze. Bez niej nie możliwe było optymalne funkcjonowanie w sieci internetowej.
Flash Player firmy Adobe pod koniec 2020 roku przestał istnieć. Istnieje bardzo wiele czynników, które miały wpływ na upadek tej wtyczki. Przede wszystkim był to rozwój języka programowania HTML do wersji 5. Flash nie umarł naturalnie. Z wtyczki niezbędnej do funkcjonowania Flash stał się niebezpiecznym oprogramowaniem, który posiada każdy użytkownik Internetu. Dlatego też firmy wspierające rozwój tego software, przestały go wspierać, a firma Adobe, sama nie potrafiła udźwignąć rozwijania tej wtyczki przeglądarkowej. Hakerzy znaleźli już liczne niedociągnięcia umożliwiające przejęcie komputera za pomocą Flasha. Dlatego obecnie zalecana jest rezygnacja z tej wtyczki.
Flash ładuje pamięć aplikacji przeglądarki internetowej. Pamięć ta jest przeszukiwana przez Hakerów, w celu przejęcia kontroli nad całym komputerem, jest to tzw. luka, spowodowana między innymi tym, że wtyczka nie jest rozwijana, brakuje nowych aktualizacji, które zapobiegałyby tym atakom. Niestety nie da się uratować Flash przed niebezpieczeństwem czyhającym na jego użytkowników. Dlatego Adobe przeniosło część jego działania do Adobe AIR i rozwija ten program. Warto jednak wiedzieć, że istnieją programy zastępcze dla Adobe Flash Player.
Znaczenie bezpieczeństwa
Optymalne zapewnienie bezpieczeństwa z równoczesną możliwością realizowania wszystkich funkcji jakie umożliwiał Adobe Flash Player, wymaga użycia CSS, HTML5 oraz JavaScript. Razem wzięte tworzą nieprawdopodobnie bezpieczną i funkcjonalną bazę do odtwarzania animacji i multimediów w sieci internetowej. Zatem jeżeli grasz w jakąś grę, która wymaga Flasha, to jej twórcy powinni skupić się na zmianach scriptowych pod CSS, HTML5 lub JavaScript. Twórcy mogą uratować się proponując graczom ściągnięcie gry, bez jej zamiany pod wymienione skrypty. Gry po prostu wymagają ponownego programowania, pod nowe języki programowania. Ściągnięcie gier na komputer nie jest równoznaczne ze zwiększeniem bezpieczeństwa użytkowania.
Obecnie istnieją już szybsze i bezpieczniejsze alternatywy dla Flash’a.