Ekran błyszczący czy matowy? Wybór ekranu monitora komputerowego jest jednym z najważniejszych wyborów, jakich możemy dokonać, jeśli chodzi o nasz sprzęt komputerowy, zarówno do użytku osobistego, jak i zawodowego.

W większości przypadków zwracamy uwagę na to, czy jest to ekran o odpowiedniej wielkości. W tym linku znajdziesz przydatne informacje o wyborze rozmiaru monitora. Kiedy jednak przystępujemy do zakupu monitora, zdajemy sobie sprawę, że musimy podjąć jedną (spośród wielu innych) naprawdę ważną decyzję: ekran błyszczący czy matowy?

Na początek, zamierzamy zdementować niesprawiedliwe porównanie obu modeli ekranów. Matowy ekran nie jest lepszy od błyszczącego, ani na odwrót. Najlepszy ekran komputerowy to taki, który idealnie odpowiada Twoim potrzebom. Dlatego ważne jest, aby znać różnice między ekranem matowym a błyszczącym. Opowiemy Ci o nich poniżej.

Charakterystyka ekranu błyszczącego

Ekran błyszczący wykonany jest z odbijającego światło szkła lub polimerów. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie bardzo wysokiego stopnia przezroczystości, co ułatwia rozświetlenie ekranu.

Dzięki temu obrazy, które widzimy na błyszczącym ekranie monitora są żywsze, mają więcej kolorów i bardziej intensywny kontrast, a czernie są głębsze.

Wadą tych cech jest to, że odbicia na ekranie są znacznie bardziej zauważalne. Na przykład, bezpośrednie światło słoneczne może sprawić, że taki ekran będzie praktycznie bezużyteczny. Sytuacja jest jednak o wiele bardziej delikatna. Pośrednie światło również może mieć wpływ na błyszczący ekran; sztuczne światło w pomieszczeniu również tworzy odbicia; w zależności od oświetlenia w pomieszczeniu nawet nasze własne odbicie może być uciążliwe na ekranie.

Charakterystyka ekranu matowego

Przyjrzyjmy się teraz matowym ekranom. Aby uniknąć tej niedogodności, mają one powłokę antyodblaskową, opartą na różnych polimerach, które są poddawane procesowi wytrawiania, który tworzy wgłębienia na powierzchni ekranu, zmniejszając w ten sposób odblaskowość.

Problem rozwiązany? Częściowo tak, jednak obraz na matowym ekranie jest znacznie mniej efektowny. Kolory są nieuchronnie bardziej matowe, oświetlenie jest gorsze, kontrast niższy, a realizm utracony.

Zalecenia dotyczące wyboru ekranu laptopa

Końcowym przesłaniem nie powinno być stwierdzenie, że oba ekrany mają wady, ale że oba rodzaje ekranów oferują różne właściwości, które należy wykorzystać w zależności od sytuacji, w której zamierzamy ich używać.

Jeśli, na przykład, chcesz wymienić ekran monitora laptopa i planujesz używać go w wielu miejscach (w kilku pokojach, na zewnątrz, na tarasie ulubionej kawiarni), oczywiste jest, że nie będziesz w stanie kontrolować ekspozycji na słońce. W takich przypadkach o wiele bardziej wskazane jest wybranie matowego ekranu do laptopa. Nie zobaczysz tak żywych kolorów jak na błyszczącym ekranie, ale będziesz cieszyć się maksymalną ostrością, nawet w sytuacjach maksymalnego naświetlenia.